Relacje z rejsów PP

001-Mapa-Wejście

Wyprawa żeglarska do Nowej Zelandii Kiwi 360

Etap I
Polska (Gdańsk) -
Francja (Cherbourg)
900 mil 10 dni,
Cuxhaven, Amsterdam.
pkiwi01

pkiwi09 Etap II
Francja (Cherbourg) - Portugalia (Lizbona) 860 mil 10 dni Brest,
La Coruna, Vigo, Porto

Etap III
Portugalia (Lizbona, Madera)
- Hiszpania (Kanary)
800 mil 10 dni
Funchal ( Madera) , Wyspy Kanaryjskie
pkiwi20

Przewodnik po trasie wypray żeglarskiej Kiwi 360

Etap IV Hiszpania (Kanary) - Cabo Verde( Sal) -  900 mil, 12 dni: Wyspy Kanaryjskie - Zielonego Przylądka

Etap V Cabo Verde (Sal) - Karaiby (Martynika) - 2200 mil 22 dni: Wyspy Zielonego Przylądka - Wyspy Karaibskie

O Wyspach Kanaryjskich pisaliśmy już obszernie w poprzednim odcinku i nie chcemy się powtarzać.
Cabo Verde czyli Wyspy Zielonego Przylądka – archipelag wysp na środkowym Atlantyku, skolonizowanych w XV wieku przez Portugalczyków. Nazwa państwa pochodzi od znajdującego się na wschód od wysp Przylądka Zielonego – najbardziej na zachód wysuniętego punktu kontynentalnej Afryki. Wybrzeża pełne malowniczych grot i raf koralowych. Główne miasta to  stolica Praia i Mindelo położone w północnej części wyspy São Vicente, w obrębie Przylądka Porto Grande.

pkiwi27
Wyspy Zielonego Przylądka

Archipelag składa się z 10 głównych wysp i 16 mniejszych wysepek. Górzysta, a zarazem najbardziej zielona wyspa Santo Antao to raj dla miłośników trekkingu i centrum produkcji lokalnego rumu (grogu), który sprawiał, że przez wiele stuleci Cabo Verde ściągało żeglarzy do tutejszych portów. Kultura Wysp powstała ze zmieszania się kultury europejskiej, zwłaszcza portugalskiej, z elementamiafrykańskimi. Z tego kraju pochodzą śpiewaczka Cesária Évora oraz piosenkarka Lura. Sal to jedna z wysp archipelagu Wysp Zielonego Przylądka zaliczana do Wysp Zawietrznych.  Odkrycie soli przyniosło jej obecną nazwę. Na wyspie rocznie jest około 350 dni słonecznych. Rozgrywane są tutaj zawody windsurfingu.  Espargos to główne miasto.

pkiwi28 pkiwi29
Wyspy Karaibskie

Wyspy Karaibskie zawdzięczają swoją nazwę mieszkającym dawniej w tych rejonach Indianom Carib. Po odkryciu przez Kolumba szybko zostały skolonizowane i długo doświadczały wielu konfliktów. Zapisały się też niechlubnie w historii handlem i wykorzystywaniem do pracy czarnoskórych niewolników. Dzięki zamieszkującej tu ludności, Karaiby nigdy nie straciły swego kolorytu. Wulkany, laguny, atole, niezwykła roślinność rajskie ptaki, niesamowity kolor nieba z wędrującymi pasatem chmurami, legendarne zachody słońca, lazurowa woda, piękne plaże, cudowne rafy, delfiny krążące wokół płynącego jachtu, soczysta roślinność, niesamowite muszle, wszechobecna muzyka reggae, żegluga w poszukiwaniu Jacka Sparrow, po prostu raj dla żaglarzy. Dla nas celem jest Martynika, skąd pochodzi pierwsza żona Napoleona, Józefina. Symbole wyspy to żmija w herbie i rum (rhum).

pkiwi30 pkiwi31
Martynika.

Martynika słynie też ze wspaniałej kuchni, czego (wybacz jachtowy cooku) nie zamierzamy ominąć. A dla wszystkich spragnionych wysiłku i mocnych wrażen czeka canyoning, niezwykle rozwinięty na wyspie dzięki jej naturalnemu ukształtowaniu.

Koniec Etapu V

Etap VI Karaiby - Panama (Kanał)- Ekwador (Guayakuil) 2000 mil 24 dni Wyspy Karaibskie, Aruba, Curacao, Boneire (ABC), Kanał Panamski, Wyspy Perłowe, Galapagos. pkiwi37

 
Prawdziwa Przygoda by Marek and Jacek
Design by : Place your Website.