Przewodnik po trasie wypray żeglarskiej Kiwi 360

Etap VI Karaiby - Panama (Kanał)- Ekwador (Guayakuil) 2000 mil 24 dni Wyspy Karaibskie, Aruba, Curacao, Boneire (ABC), Kanał Panamski, Wyspy Perłowe, Galapagos.

pkiwi32 pkiwi33
Aruba

Aruba wyspa miodem i słońcem płynąca. Mała wyspa należąca do Holandii. Plaże, kasyna , surferzy najbardziej znaną plażą jest Eagle Beach gdzie oprócz leniuchowania można popływać na desce , ponurkować w przejrzystej wodzie wśród egzotycznych ryb. Ciekawym miejscem jest kaplica w Alto Vista zbudowana w XVIII wieku i Bushirbana słynąca z dawnych kopalni złota, kto wie może i my coś znajdziemy ?
Curacao wyspa ze stolicą Willemstad zwaną małym Amsterdamem to miejsce gdzie urok Starego Świata łączy się ze współczesną kulturą; wybuchowa mieszanka  niezliczona ilość malutkich restauracji (gdzie jedzenie nie smakuje jak u mamy) przyciąga wszystkich którzy postanowili się tu zatrzymać.

pkiwi34 pkiwi35
Kaplica w Alto Vista. Curacao

Bonaire i jej niesamowite jezioro słone Goto, to jedyne takie miejsce na ziemi które jest domem dla ponad 20 tys. flamingów. Musi się różowo w oczach zrobić. Oby ten róż napełnił nas optymizmem.

pkiwi36 pkiwi37
Bonaire Kanał Panamski

Kanał Panamski droga z Atlantyku na Pacyfik.Wpływamy do niego przy Colon, wypływamy na Pacyfik przy Panamie. Musimy liczyć się z powaźna biurokracją i oczekiwaniem na tranzyt. Przebędziemy 81 i pół km sztucznego kanału, 12 śluz W międzyczasie wpadamy do Panamy by obejrzeć katedrę w Starej Panamie pozachwycać się przepięknymi kościołami i domami w stylu plateresco. Oczywiście musimy zajrzeć do którejś z tawernn gdzie napijemy się pysznego, panamskiego piwa. Spokamy wtedy niesamowitych globtroterów, do których wkrótce sami sę będziem zaliczać.

pkiwi38 pkiwi39
Wyspy Perłowe Contadora

Wyspy Perłowe tworzy je ok. 100 różnej wielkości wysp leżących w Zatoce Panamskiej. Największą z nich oraz drugą co do wielkości w Panamie to Isla del Rey, czyli Wyspa Króla. Jej nazwa prawdopodobnie odnosi się do Chrystusa Króla, a nie świeckiego władcy. Natomiast najbardziej zauważalną z Wysp Perłowych jest Contadora słynąca z ośrodków wypoczynkowych i pięknych plaż z białym piaskiem oraz krystalicznie czystą wodą. Wśród atrakcji dostępnych w tym rejonie można wymienić  nurkowanie w sprzęcie ABC, z butla, pływanie, plażowanie na pięknych, piaszczystych plażach, obserwację ptaków lub wielorybów.

pkiwi40 pkiwi41
Guayakuil

Guayakuil mówi się, że tu za każdym rogiem czai się nożownik, bandyta albo złodziej, rzeczywistość jest inna, to piękne nowoczesne miasto  przyjazne wszystkim. Faktem jest, że podczas wycieczek lepiej mieć lokalnego opiekuna, a w supermrkecie nie powinna dziwić obecność ochroniarza z karabinkiem automatycznym i kijem bejsbolowym.  Złą sławę zyskało miasto przez walki antyhiszpańskie w 1821 r.  Odwiedzimy z polskim Konsulem cudowny park z legwanami. Zapewne Konsul zawiezie też nas trochę niebezpieczną, ale malowniczą wycieczkę do dżungli. Jest i polski akcent religijny - znajduję się tu sanktuarium Matki Boskiej Częstochowskiej. Specyficzne jedzenie w malutkich restauracjach domowych zostawi ciekawe wrażenia.

pkiwi42 pkiwi43
Galapagos ... raj na ziemi.

Galapagos największa atrakcja Ekwadoru, Archipelag Kolumba lub Wyspy Żółwie. To wulkany, niesamowita flora i fauna które nie pozwalają oderwać wzroku. Galapagos to nie tylko słynne żółwie, ale i pingwiny równikowe, nielotne kormorany,  jaszczurki, a jedyne czego tu nie ma to ludzi. W skład alapagos wchodzi ok. 100 wysp i wysepek pochodzenia wulkanicznego leżących w pobliżu równika. W1959 roku utworzono tu Park Narodowy Galapagos. Wyspy znane są z endemitów, ssaków oraz gadów, ptaków żyjących tylko na tych tutaj. Żyją tutaj słoniowate żółwie, legwany, pingwiny równikowe. Na wielbicieli nurkowania czekają ogromne rafy koralowe oraz wiele stworzeń i ryb morskich, których widok pozostawia niezatarte wrażenia na lata.

Koniec Etapu VI

 
Prawdziwa Przygoda by Marek and Jacek
Design by : Place your Website.